חקיקה – זה היה אמור להיות ריקוד ידוע מראש, אבל….

אופס….

זה סיכום המצב , ומה שמדהים שזה אופס עצום שטוב לאזרח ורע לגדולי ההון.

להלן הסיפור כפי שהיה אמור לקרות :

עיקרי הסיפור – הרפורמה במסחר באופציות והסדרתה בארה"ב.

הריינו זוכרים שהמסחר באופציות ( או חוזים עתידיים בשמם העברי ) היה הגורם העיקרי למשבר הכלכלי הגדול בארה"ב.

מכיוון שאופציות נסחרות היום ללא פיקוח ולא במוסדות פתוחים וידועים לציבור  ( חישבו על הבורסה של היום לעומת מצב שבו כולם סוחרים בפרטיות בינם לבין עצמם בטלפון , איך בכלל תדעו מה ערך מניה ) הוצעו מספר אפשרויות לפיקוח על המסחר.

הראשונה הנה שפה קשוחה שהוכללה בהצעה של וועדת הכספים בסנאט על ידי יו"ר וועדת הכספים כריס דוד.

הצעה זו שבנקאי וול סטריט היו מזועזעים ממנה הדאיגה אותם אבל הובנה כפתיחה של משא ומתן ותחילת הריקוד החקיקתי, משהו שיראה לציבור כקשוח ושישמש כתעמולה לדמוקראטים.

שפה זו היתה אמורה להיות מוחלפת על ידי חקיקה על פי הסכם פשרה בין המפלגות, בין הסנטור ריד ( ראש הרוב ) והסנטור ג'אד גרג ( כן ההוא  שרצה להצתרף למימשל אובאמה שינה את דעתו ומסובך כיום בשערוריית מס וטובות למקורבים ), פשרה שהיתה מדללת ומחלישה את הבקרה ( הרפובליקאים לא רואים בעייה במצב הנוכחי , מה ? למה אי אפשר להסתפק ביד הנעלמה של השוק ? זה טוב לתורמים אז זה בטח טוב לכולם ….:-( ).

שפה זו הייתה צריכה להיות מוחלשת אף יותר בוועדת החקלאות על ידי לשון מוסכמת בין הסנאטורית הדמוקראטית אך השמרנית מאוד לינקולן וסגנה הרפובליקאי סאקס צ'אמבליס ( שימני יותר מאטילה ההוני ) מתנגדי ההתערבות הממשלתית.

כאן יש להסביר, לאילו שאינם כלכלנים, מדוע ועדת החקלאות עוסקת בהסדרת אופציות. במקור אופצייה הנה הזכות לקניית חוזה עתידי של סחורה מסוימת. דהיינו אני יכול לקנות את הזכות לקנות 100 טון חיטה היום לאספקה באוקטובר במחיר X. למי זה טוב ? אם אני אופה ואני לא יודע מה יהיה מחיר החיטה באוקטובר מה שחשוב לי הוא לא להיפגע ממחירי חיטה גבוהים מדי , אז אני מעדיף לקנות מראש את החיטה במחיר סביר. יתכן שלא ארוויח ממחירי חיטה נמוכים אך לא אפגע ואפשוט את הרגל אם מחיר החיטה יעלה יותר מידי. דומה הדבר לכל עסק שקונה סחורה , אני אקנה אופציה על מנת לבטח את עצמי ממחיר גבוה, מוכרים לעומת זאת ימכרו אופציות על מנת להגן על עצמם מירידה דראסטית במחירי הסחורה. ככה אף אחד לא ירוויח הרבה מאוד אך גם לא יפסיד ויפשוט רגל כתוצאה מזעזוע גדול חד פעמי. בקיצור התהליך מבטיח תוצאה חברתית וכלכלית חיובית של יציבות, יעלות ורמת מחירים סבירה.

במקור שוק המסחר באופציות היה שוק משני בשוק למוצרים ( שהגדול ביותר בעולם היה בשיקאגו ) ומכיוון שמקורו במסחר במוצרים חקלאיים הבקרה עליו הועברה לידי וועדת החקיקה החקלאית. ( עד כאן שיעור ההיסטוריה והכלכלה , מכאן והלאה שיעור הפוליטיקה והריקוד הלא יאמן של החיים האמיתיים).

בעוד אבירי וול סטריט מזועזעים מלשון ההצעה בוועדת הכספים בעודם "יודעים" שלשון הבקרה הזאת תוחלש בשני שלבים קרה הדבר הדי צפוי :  הסנטור ריד וגרג לא הצליחו להגיע לידי הסכמה, הדמוקראטים מעודדים ממעבר חוק הבריאות עם רוח לחימה מההישג לא היו מוכנים לדלל את ההצעה הפופוליסטית שתועיל להם בבחירות והרפובליקאים מנסים לחזור על עיקרון ה"לא וקיפצו לנו" שחשבו שעזר להם בסקרים ( וגם חשבו שישיגו עסקה טובה יותר בוועדה של לינקולן ) , רק כדי לגלות שהציבור שונא את הבנקים ולא ממש אוהב אותם.

בקיצור פתאום הם נתפסים כאוהבי הבנקים ותקועים עם הצהרות שלמעשה מונעות מהם פשרה, בנוסף הדמוקרטים רצים עם התהליך (עוד לקח מחוק הבריאות – אל תיתן ליריב הרבה זמן לשקר , רוץ עם זה).

ואז נפלה ההפתעה – לסנאטור לינקולן יש מאבק בחירות השנה כמעט בלתי אפשרי , גם במפלגתה וגם למול הרפובליקאים, ולכן לא יזיק לה להראות כאבירת העם למול הבנקאים השנואים. היא פשוט חתכה את המשא ומתן למול הסנטור צ'אמבליס והביאה להצבעה שפת חוק שפשוט אוסרת על בתי המסחר הגדולים לעסוק במסחר אופציות , המסחר יתנהל רק בבורסה פתוחה לכל ורק חברות מתמחות יבצעו אותו – הקאזינו מופרד בזאת רשמית מהמסחר הרגיל.

אאוץ'!!!!

בתי המסחר הגדולים פשוט חטפו התקף לב. רוב הרווחים שלהם בעשור האחרון היו מאופציות.

ומה שיותר גרוע  ההצעה של ליקולן עברה בוועדתה , ועוד עם מצביע רפובליקאי 1 ( שלא יכל להרשם כמצביע עם הבנקים , גם הוא צריך להיבחר מחדש השנה ) , וזו השפה שתעלה להצבעה בסנאט. אפילו אם יתקנו אותה קלות הרי שהצעת הפתיחה הנה הניסוח החזק ביותר במקום כפי שחשבו כולם החלשה ביותר.

לקח : תפסת מרובה , לא תפסת, מרוב רצון לשפר עמדה מצאו עצמם הרפובליקאים והבנקאים עם האופציה הגרועה ביותר.

הדמוקראטים למדו מחדש שאין כמו הצלחה להגדיל את גודל ביציך.

והציבור למד שמדי פעם האינטרס העצמי של פוליטיקאים דווקא כן תואם את האינטרס של האזרח הקטן.

נחכה ונראה 😀

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: