אובאמה , שקילות ואחריות

ביום רביעי ביקר הנשיא אובאמה בבסיס חייל האוויר דובר ונכח בקבלת גופות של 18 מאפגניסטן.

לאלו שאינם מכירים בסיס דובר משמש כנקודת הגעה של גופות חללים לארה"ב (לצעירים שלא זוכרים תמונות חללים מוויטנאם היזברו בתמונות מהסרטים שיער פלאטון וכד' ארונות נישאים ממטוס.. ) .

הנשיא אובאמה בשקלו את ההחלטה על המדיניות באפגאניסטן הלך לראות קבלת חללים בדובר.

דבר שנראה לנו כישראלים פשוט וברור אינו כה מובן מעליו בארה"ב.

אצלנו כולם מכירים נושאים צבאיים ורובנו שירתנו , מכירים חללים ( אני אישית הכרתי שלושה ) והיינו בטקסי יום הזיכרון והלוויות.

בארה"ב לעומת זאת יום הזיכרון משמש יום קניות בהנחה, ואם אין בכך הצהרה תרבותית אני לא יודע מה כן מהווה הצהרה.

מה התקדים ההיסטורי וההקשר לפעילותו של אובאמה ?

הנשיא לינקולן , מלחמת האזרחים האמריקאית, בחר לבלות את חופשתו במלון ממול בית קברות (לפני ששכל את בנו במלחמה ) וכל בוקר שמע מספר הלוויות של חללים, הוא סיפר ששנא כל רגע אבל חשב שהדבר חשוב להבנתו את האחריות.

( הנשיא לינקולן רלואנטי מכיוון שיש מקבילות היסטוריות רבות בינו לבין הנשיא הנוכחי שמודע לכך והנו חובב היסטוריה שקרוב לוודאי ששמע את הסיפור, אבל עם שתי ילדות אל תצפו לחופשה מול בית הקברות ארלינגטון )

הנשיא ניקסון קר המזג , שירש את מלחמת וויטנאם, לא נסע לדובר בכוונה על מנת שהדבר לא ישפיע על שיקול דעתו.

הנשיא בוש האב אסר על כיסוי טלוויזיוני בבסיס דובר משתי סיבות :

הראשונה נובעת מאירוע שקרה ב ב 21 בדצמבר 1989 , באמצע כיסוי של מסיבת עיתונאים של הנשיא , ובעודו מתבדח עם העיתונאים פצלה CNN את המסך לשידור חי מבסיס דובר של ארונות חללים החוזרים מהפלישה לפאנמה. דמות הנשיא מתבדח במקביל לארונות חללים שודרה שידורים חוזרים רבים והיוותה בעיית יחסי ציבור לבית הלבן.

השנייה הנה תפיסתו של בוש האב ודיק צ'ייני ( כן אותו דיק צ'ייני) שכוח הרצון של העם האמריקאי כורסם על ידי צפייה כל ערב בארונות המתים יורדים מהמטוסים בדובר. דבר שנודע כמבחן דובר.

האיסור חוזק ונאכף בזמן מלחמת המפרץ הראשונה והשנייה. ולמעשה המימשל של בוש הבן היה מנסה לצנזר כל חדשה שלילית אם היה יכול. הסיבה הרישמית היתה פרטיות המשפחות אבל גם כאשר המישפחות ביקשו כיסוי הדבר לא אושר.

הנשיא בוש הבן וסגן הנשיא צ'ייני מעולם נכחו בטקס קבלת גופות בדובר אך נפגשו עם משפחות חללים ופצועים.

בתחילת מימשל אובאמה הומר האיסור בנוהל של רצון המשפחות , אם המשפחה רצתה פרטיות הכיסוי נאסר. אף הועבר תקציב לכיסוי הוצאות המשפחה לנסיעה לדובר לקבלת גופת החלל.

ועכשיו הגיע הנשיא לקבלת גופות ( יצוין שמשפחה אחת לא רצתה כיסוי עיתונאי אך כששמעה שהנשיא יהיה שם שינתה את דעתה ללא בקשה מהבית הלבן ) של חללי צבא ו DEA שנהרגו בהתרסקות שני מסוקים באפגאניסטאן.

הנשיא בשוקלו את ההחלטה על המדיניות באפגניסטאן , החלטה שאף על פי האופטימיים ביותר תחייב עשור של מאמץ וחשבון של לפחות  אלף חללים, עשה את הביקור שלישראלי נראה הברור ביותר בעולם.

הדבר מפגין שקילות וקבלת אחריות בדרגה גבוהה. עצם השקעת כמות הזמן בהגדרת מדיניות כוללת. דבר שקודמיו בתפקיד חשבו כביזבוז זמן…. בתוצאות טראגיות.

PS

הימין, כמובן, ביקר את האירוע כפוליטיזאציה של החללים ומצא טעם לפגם בביקור. בתו של סגן הנשיא לשעבר צ'ייני, וכלב התקיפה שלו לעת מצוא, ביקרה את הביקור ואת נוכחות העיתונאים שם.

עדיף היה שלא נשמעו הטענות ובייחוד מפי ליז צ'ייני שאביה קיבל 5 דחיות שירות בזמן מלחמת וייטנאם – האחרונה שבהם היתה על סמך הטענה שהוא עומד להיות אב, לליז צ'ייני.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: