חוקרים שיחזרו שני שליש מהגנום של ממוטות

חוקרים הודיעו שהם שיחזרו שני שליש מהדי אנ אי של ממוטות שעירות תוך שימוש בשתי דוגמאות פרווה ממוזאון.

הטכניקה מבוססת על קריאת שרידי DNA מקני שערות, השרידים שהדרדרו לשרשראות של כמה מאות בסיסים חוברו יחדיו. הייתרון בשיטה הזאת שאין זיהום מDNA של מיקרובים כפי שקורה בשיחזור תאים.

הדבר מעניין במיוחד מכיוון שהם השתמשו במקור יחסית נפוץ של שרידי פרווה מחיה נכחדת, לא באפשרויות ביזאריות (לדוגמה בפארק היורה תיארו הליך של מציאת יתושים שהשתמרו בענבר וכד' ) אלא פשוט לקחו מהמדף דוגמת פרווה שעלתה 130 $ .

המשמעות הנה פתיחת האפשרות של שיחזורי גנום של חיות נכחדות רבות ממקורות שיושבים על מדפי מוזיאונים כבר מאות שנים.

החוקרים שיחזרו כ 70% מהגנום של הממוטה (שתי דוגמאות בעלות גיל של 20 אלף ו 65 אלף שנה ) .

המעניין הוא שלממוטה גנום של 4.7 מיליארד בסיסי גנום (לאדם לשם השוואה יש רק 3 מליארד) ממנו פיענח את הרוב ועכשיו מנסים בצורה השוואתית לפענח מה היו האדפטציות ההסתגלותיות שהפרידו בינם לבין הפילים במהלך ההתפתחות.

ההבדל הגנטי בין פילים לממוטות – 0.6 % חצי מההבדל בין הומו ספיאנס לשימפנזות.

ההבדלים – לחצי סביבה , באקלים טרופי האתגר הנו להקרין חום גוף, באקלים הארקטי (שאליו הגיעו הממוטות לפני כ 2 מליון שנה ) האתגר הנו לשמר חום.

השינוי (הברירה הטבעית ) קרה יחסית במהירות והנו אחד מהמקרים הבודדים הידועים של חזרה לגידול פרווה ארוכה לאחר שהתכונה נעלמה.

המשמעויות ברורות ופתוחות…..

אני רוצה גור ממוטה תוך 10 שנים לילד, ברור ?

תגובה אחת to “חוקרים שיחזרו שני שליש מהגנום של ממוטות”

  1. ד"ר דוד ענבר Says:

    מאמרים אמריקאניים ורוסיים וסרטי וידיאו בנושא הממוטות מצביעים על כך שאלה מבין הממוטות שנכחדו בקיפאון עד , קפאו לפני לא יותר מ – 6000 שנה לפני זמננו . אין אפשרות למצוא חלקי רקמות של ממוטות מלפני תיארוך זה , המגובה ראדיומטרית . יתר על כן , הממוטות חיו והתנהלו באקלים טרופי ( למרות שעירותן וגדלן ! ) ובקיבותיהן נמצ מזון מן הצומח שהוגדר כצומח טרופי אופייני . העולם היה עד אז עולם טרופי על פני כלל מעטפתו . איפיון זה יכול היה לנבוע מכך שלכדור הארץ היו מספר צירים לארכם הוא הסתובב , כך שמעטפתו נחשפה לפרקי זמן ארוכים לקרינה של תשעים מעלות , בדומה לקו המשווה . אירוע שכרגע אינני יכול להסבירו די צרכו , ייצב את כדור הארץ על ציר סיבוב יחיד , המוכר לנו כיום . כתוצאה מכך נותר על פניו איזור טרופי סביב קו המשווה ומצפונו ומדרומו נוצרו חגורות אקלים שנחשפו פחות לקרני השמש וכתוצאה מכך קפאו הקטבים במהירות רבה , ועימם הממוטות ומי יודע – אולי גם בני אדם , שיהיה מעניין לגלותם ולחקרם . תהליך הקפיאה המהיר הותיר את הממוטות וע"ח שקפאו איתן – שלימות ומשומרות בקפיאה עמוקה . אם תהליך הקפיאה היה איטי , הן היו נטרפות , נרקבות והופכות לשלדים . זוהי עדות לשינוי מהיר ודראסטי בתנאי האקלים , שהיווה רבולוציה של ממש בתפוצת בע"ח שונים ולהכחדה של מינים גדולים של יונקים , שעד כה קשה להסבירה . האם יש מי שיכול לעזור בתחום זה ?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: